دانش‌بنیان‌ها، خط تولید پارس را بهینه کرده‌اند/ دعوت شستا، از دانش‌بنیان‌ها


مدیرعامل هلدینگ صنایع عمومی تأمین با اشاره به اینکه بهره‌وری هزینه تمام شده محصولات را در زیرمجموعه‌های شستا، کاهش داد گفت: دانش‌بنیان‌ها، با استفاده از ظرفیت داخلی خط تولید زیرمجموعه‌های شرکت پارس را بهینه کرده‌اند و از دانش‌بنیان‌های حوزه کمپرسور برای تولید کولرگازی و یخچال پارس دعوت به همکاری کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ نشست خبری محسن محمدی مدیرعامل هلدینگ صنایع عمومی تأمین با اصحاب رسانه برگزار شده و در این نشست پس از توضیحات کوتاه این مقام مسئول در هلدینگ صنایع عمومی تأمین اجتماعی (شستا) درباره شرکت‌های زیرمجموعه از جمله برند پارس، تولیدات شیر و شیرخشک و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش کشاورزی و کشت فرا سرزمینی، جلسه به‌صورت پرسش‌وپاسخ ادامه پیدا کرد.

وی با تبریک اعیاد جاری و سال‌ روز مباهله و برکات این روز به اصحاب رسانه خوش آمد گفت و  خود را موظف به ارائه گزارش به همه مردم و سهام‌داران دانست و این اطلاع‌رسانی را حق مردم دانست و هلدینگ خود که یکی از زیرمجموعه‌های شرکت شستا و تحت نظارت سازمان تأمین اجتماعی است را معرفی کرد.

وی توضیح داد: شستا در واقع یک شرکت عمومی و متعلق به ۴۰ میلیون بازنشسته محترم و سایر سهام‌داران محترم این شرکت است که کارگران و کارمندان فعال در این حوزه نیز در دسته این خانواده بزرگ دانست و خود را نسبت به همه این اقشار پاسخگو اعلام کرد.

محمدی با اشاره به نام‌گذاری سال در تولید و دانش‌بنیان بودن آن گفت: مقدمه داشتن اقتصادی سالم و بیدار و پایدار و پیشرو توجه به امر تولید است و احیا تولید ارزش‌افزوده را افزایش و خودباوری را در جامعه تقویت می‌کند که سعی ما هم پیشرو بودن در این امر است که این شرکت تمام تلاش خود را کرده تا در دو حوزه صنعتی و کشاورزی به امر تولید کمک نماید تا قدمی در راه خودکفایی و امنیت غذایی برداشته باشد.

وی با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید گفت: بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی کشور ما به حوزه کشاورزی برمی‌گردد که امنیت غذایی و اشتغال را پشتیبانی می‌کند که در کشور ما به فرمایش مقام معظم رهبری و به‌خصوص در زمینه مصرف بهینه آب دقیق عمل نمی‌شود و باید بیشتر از گذشته تلاش کنیم تا استقلال در این زمینه به دست آید.

 

هدف شستا الگو شدن در حمایت از تولید دانش‌بنیان است

وی با اشاره به احیای حقوق عامه که بخش عمده کشور را شامل می‌شود گفت: ما مصممیم تا در این زمینه به‌عنوان الگو باشیم و رسالت ملی خودمان در حوزه امنیت غذایی را ایفا کنیم تا یکی از پایه‌های امنیت غذایی در کشور باشیم و با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری برای مردم تسهیل گر باشیم تا خانوارها هم این رشد را در سفره خود لمس کنند.

این مدیر مجموعه شستا با اشاره به تفاهمات و توافقاتی با دولت گفت: این همکاری کمک خواهد کرد که تأکیدات مقام رهبری اجرایی شود و در بحث شیر و نهاده‌های دامی قدم‌های مؤثری برداشته شود تا ضعف تولید شیر در کشور و اثرات آن بر هزینه‌های سلامت جامعه کاسته شود و باوجوداینکه اکنون کمبود عرضه حس نمی‌شود ولی بتوانیم به متوسط جهانی مصرف این فراورده‌ها برسیم.

وی درباره تعاملات این مجموعه با دانشگاه تهران و سایر دانش‌بنیان‌ها، توضیح داد: ما تلاش می‌کنیم تا کمک دانش موجود در داخل کشور و استفاده از جوانان چه در مجموعه‌های دانشگاهی و چه در شرکت‌های دانش‌بنیان، با همایت دانش را به چرخه تولید انتقال دهیم و از خبرگان این حوزه به‌خصوص در زمینه تولید نهاده استفاده کنیم.

وی با اشاره به راهکار کشت قراردادی گفت: ما از این راه سعی داریم تا امنیت را برای تولیدکننده ایجاد کنیم تا کشاورزان در مناطق محروم با خیال راحت قدم بردارند و دغدغه کمتری داشته باشند.

حمایت شستا از احیای صنایعی مثل ارج و پارس

این مدیر با اشاره به سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت‌های این مجموعه به شرکت‌های صنعتی مثل ارج و پارس گفت: سعی ما این است که برندهای خاطره‌ساز ملی احیا شوند و نیازهای بازار را بتوانیم با این محصولات تولید داخل پوشش دهیم و در دهمین زمان به صادرات هم نگاه مثبتی داشته باشیم که قدم‌هایی در این راه برداشته شده و پیش‌نویس‌هایی آماده شده که به‌محض نهایی شدن  اخبار آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی تأکید کرد: شستا  سعی دارد تا پیشران صنایع تولیدی باشد تا مردم از برندهای خاطره سازی مثل تلویزیون و یخچال پارس دور نشوند و این محصولات را باکیفیت و قیمت مناسب در خانه‌های خود استفاده کنند و این ظرفیت در کشور وجود دارد و در این زمینه تلاش‌های زیادی خواهد شد.

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در زمینه تولیدات لبنی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: با این تغییرات اقتصادی قیمت‌ها واقعی شدند ولی هزینه‌های تولید و بهای تمام شده کالاهای اساسی لبنی بالا رفته که شرکت ما با اعمال مدیریتی سعی کرده با بالابردن بهره‌وری قیمت تمام شده را کاهش دهد.

وی در زمینه تأمین مالی گفت: افزایش بهای تمام شده تولید امروز مشکل بزرگ تأمین هزینه را برای تولیدکنندگان محصولات کشاورزی ایجاد کرده که ما سعی داریم با حمایت و سرمایه‌گذاری و با استفاده از تسهیلات این مشکلات را کاهش دهیم تا در نهایت قیمت تمام شده کاهش یابد.

وی به عدم همکاری بانک‌ها اشاره کرد و گفت: بخش عمده نهاده‌ها وارداتی است و امروز دامداران مجبور هستند با تسهیلات این مشکل را حل کنند، ولی نظام بانکی آن‌گونه که شایسته است در این  راه قدم برنمی‌دارد و سنگ‌اندازی‌های نظام بانکی مانع از تأمین مالی‌ها می‌شود که امید داریم با حل این مشکل تولید ادامه‌دار باشد.

وی در پاسخ سؤالی در زمینه کشت فرا سرزمینی گفت: توجه به کشت فرا سرزمینی به معنی بی‌توجهی به کشت سرزمینی نیست و این روند در حال پیگیری است و باوجوداینکه اولویت اول ما کشت سرزمینی است ولی استفاده از این راهکار نیز با وجود مشکلاتی که در زمینه حمل‌ونقل و بازگشت محصول وجود دارد می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند.

این مدیر شستا ادامه داد: با وجود محدود بودن منابع آب‌وخاک کشور، ما روی موضوعاتی از جمله افزایش بهره‌وری در استفاده از منابع آبی، اصلاح بذر، بیماری‌ها و ژنتیک دام، سعی داریم خروجی را افزایش دهیم تا بیماری دام کم شود و تولید گوشت و شیر افزایش یابد.

تفاهم‌نامه‌ با روسیه و تحقیق در افریقا و امریکای جنوبی برای گسترش کشت فراسرزمینی

وی گفت: ما با کشورهایی از جمله روسیه تفاهم‌نامه‌هایی داشتیم که این روند در افریقا و امریکای جنوبی هم در مرحله بررسی است که در صورت عقد قرارداد اطلاع‌رسانی راهی لازم صورت خواهد پذیرفت.

وی توضیح داد: استفاده از تکنولوژی و نیروی کار متخصص ایرانی از الزامات ماست و سعی داریم با این روند در انتخاب مقصد کشت فرا سرزمینی حرکت کنیم که احتمالاً تا سه‌ماهه آینده قدم‌های مهمی را در این زمینه برمی‌داریم.

وی در پاسخ به راه دانا؛ درباره حمایت‌های صنعتی از احیا مجدد صنایع گفت: ما با حمایت از ارج سعی کردیم که این برند که به نمادی از شکست در حوزه تبدیل مبدل شده بود دوباره به تولید برگردد که این نشان داد مشارکت مؤثر امکان بازگشت این تولیدات به کشور را فراهم خواهد کرد و امروز شاهد هستیم که تولیدات پارس هم امسال در مقایسه با سال قبل افزایش یابد و تمام تلاش برای احیای این صنایع در اولویت کاری ما قرار دارد.

وی تأکید کرد: نکته‌ای که مهم است این صنایع با استفاده از ظرفیت‌های داخلی گسترش می‌یابند و خطوط تولید این شرکت‌های صنعتی با استفاده از دانش شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در حال تکمیل است که هم اکنون نیز از چند شرکت دانش‌بنیان برای اصلاح ظاهر محصولات و بازارپسند کردن آنها دعوت شده تا محصولات به‌روز باشند و قطعات وارداتی هم داخلی سازی شوند.

وی گفت: شستا همین‌جا از شرکت‌های دانش بنیانی که می‌توانند طرح‌هایی را در زمینه کمپرسور و مصرف بهینه ارائه دهند دعوت می‌کند تا در این زمینه با ما همکاری داشته باشند تا مردم بتوانند باکیفیت و مصرف کمتر برندهای یخچال پارس را در خانه‌های خود استفاده کنند.

وی خبر داد: در سال جاری شرکت‌های زیرمجموعه ما تولید کولرگازی‌های کم‌مصرف و ماشین ظرف‌شویی را نیز آغاز خواهند کرد که در این زمینه هم مایل هستیم در زمینه طراحی و اجرا یک قرارداد برد، برد را با شرکت‌های دانش‌بنیان ببندیم تا همکاری دوطرفه تجربه و ظرفیت‌ها در اختیار سایر تولیدکنندگان نیز قرار بگیرد.

وی درباره نماد پارس گفت: با وجود مشکلات پیش‌آمده در دو سال اخیر و افزایش شارپی قیمت‌ها گروهی از سهام‌داران زیان دیدند که با اصلاح این روند این روزها رشد منطقی این سهام را شاهد هستیم که با برنامه‌های تولیدی در سال‌های آینده شاهد رشد این نماد با پشتوانه تولید و منطقی بودن سود را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: باوجوداینکه هم اکنون برند پارس در بازار کمتر دیده می‌شود ولی افزایش تولید تلویزیون و یخچال و ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی که قبلاً تعطیل شده بود آغاز شده که در کنار تولید کولرگازی و آبی و رشد تصاعدی و افزایش ۷۵ درصدی تولید و رسیدن به ۱۰۰ درصد افزایش تولیدمثل سابق مردم بند پارس را مشاهده خواهند کرد.

وی با اشاره به شرکت‌های پگاه و گل دشت نمونه اصفهان و ملات شیر گفت: ما سعی داریم شرکت‌هایی مثل شیرخشک بروجرد را نیز به بورس وارد کنیم تا با تأمین مالی از این درگاه پروژه‌های توسعه‌ای پیگیری شوند تا در کنار ۱۵ پروژه ایجادی در مناطق محروم تولید محصولات کشاورزی افزایش یابد و این تولیدات به‌صورت مردمی تولید و مدیریت شوند.

شستا؛ پایبند به حمایت از مردم و مسئولیت‌های اجتماعی

وی در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی گفت: در همه مجموعه‌های ما حمایت از مردم حرف اول را می‌زند و هم در داخل مجموعه کلاس‌هایی برای آموزش و افزایش بهره‌وری همسایگان و کشاورزان منطقه‌ای وجود دارد و هم دامپزشکان ما اقدام به آموزش و ویزیت و کمک به سایر دامداران را در حوزه کار خود دارند تا از این طریق به تولید کمک کنیم و باعرضه مستقیم سعی داریم تا دست واسطه‌ها از کالای اساسی مردم کوتاه کنیم تا مردم با قیمت مناسب‌تری بتوانند اقلم اساسی خود را تهیه کنند.

محمدی که از مدیران جوان شستا است از روند جوان‌سازی و استفاده از مدیران و کارکنان جوان در این شرکت و مجموعه‌های تحت حمایت آن گفت و در پایان توضیح داد: استفاده از جوانان در سطوح مختلف مدیریتی و اجرایی خون تازه‌ای را به رگ‌های این شرکت‌های تولیدی و صنعتی دمیده که انشا الله به‌زودی آثار خوبی را در سطح کلان به جا خواهد گذاشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.