وزیر صنعت مطرح کرد:

تمام روزنه های مربوط به واردات غیر رسمی باید شناسایی و مسدود شود

qs0jultdilkhhgjwوزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: از تمام روزنه هایی نظیر مناطق آزاد، گمرکات کشور ، ملوانی وته لنجی و کوله بری که احتمال واردات غیر رسمی از آنها وجود دارد پس از شناسایی جلوگیری خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران» به نقل از شاتا، محمد رضا نعمت زاده در جلسه بررسی شیوه های قاچاق کالا و ارایه راه کارهای عملی برای کاهش آن، اظهار کرد: این وزارتخانه به عنوان مسئول تجارت خارجی در کشور موظف است تا جلوی واردات بی رویه را گرفته و آن را هرچه سریع تر ساماندهی کند و در این راستا مواردی به دولت پیشنهاد داده شده و حتی درصددیم تا با نظرات اعضای حاضر در یان جلسات گزارش کاملی برای استحضار مقام معظم رهبری تهیه و تدوین نماییم.

به گفته نعمت زاده ؛ دولت یازدهم درصدد است تا مرزها را آبد و عزت ایجاد کند و در صورتی که در این مناطق صنعت ایجاد شده و اشتغال زایی فراهم شود با پدید آمدن رفاه نسبی مردم مناطق مرز نشین مقداری ازانگیزه روی آوردن به واردات غیر رسمی کاهش می یابد.

وزیرصنعت، معدن وتجارت در ادامه گفت: برای ساماندهی کارت بازرگانی قریب به 8 ماه است که ظوابط قدیمی را به منظور جلوگیری از هر گونه تخلفات احتمالی تغییر داده و حتی تعداد زیادی از کارت های موجود در دست مردم پس از بررسی عدم صلاحیت آنها باطل گردید و در این میان کارت های موقت بازرگانی را بطور کامل با هاهنگی اتاق بازرگانی ، صنایع ومعادن وکشاورزی از میان برداشتیم.

وی در ادامه گفت: در این جلسات که نمایندگان محترم گمرک ، وزارت کشور ، مناطق آزاد ، نیروی انتظامی و سایر دستگاه های ذیربط حضور دارند می توان بسیاری از مواردمربوط به مقررات و ضوابط واردات که در دولت گذشته به غلط بدعت شده است اصلاح شود.

برپایه این گزارش ؛ اکبر ترکان مشاور رییس جمهورو دبیر شورای عالی مناطق آزاد نیز در این جلسه گفت: می باید با موانع غیر تعرفه ای از تولید دفاع کردو در زمینه واردات سرزمین اصلی را با موانع غیر تعرفه ای اصلاح کرد.

به گفته ترکان ؛ گمرک در در تمامی مناطق آزاد مستقر بوده و نظارت های لازم را برای ورود کالا انجام می دهد بوریکه هرگونه ورود و خروج کالا با ثبت گمرکی همراه است .

وی در ادامه با خبر اینکه در سال گذشته به میزان 400 میلیون دلار کالای همراه مسافر از مناطق آزاد جابه جا شده است ، افزود : آن دسته از کالاهایی که از منطقه آزد وارد سرزمین اصلی می شود 15 درصد سود بازرگانی به منطقه آزاد داده می شد که هم اکنون با تخفیف 2 درصدی میزان آن به 13 درصد رسیده است که این میزان نیز به دلیل خدمات ترخیص کالا بوده و بطور صرف کالا از گذرگاه منطقه آزاد عبور می کند .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در ادامه خاطر نشان کرد: البته با اصل کالای همراه مسافر مخالف نبوده ولی محدودیت هایی را در مناطق آزاد قدیم و جدید اعمال کرده ایم .

وی گفت: در صورتی که از سرزمین اصلی کالا ممنوع شود بطور طبیعی در مناطق آزاد نیز ممنوع خواهد شدو مناطق آزاد تابع مقررات وزارت صنعتف معدن وتجارت است.

ترکان یادآور شد : بطور معمول قاعده مناطق آزادبدون تعرفه است اما وزارت صنعت، معدن وتجارت و ستاد بررسی مبارزه با قاچاق کالا هر قاعده ای را برای واردات وضع کند ، مناطق آزاد نیز از آن تبعیت می کند.

گفتنی است : در جلسه بررسی شیوه های قاچاق کالا و ارایه راه کارهای عملی برای کاهش آن مسیرهای مستعد برای قاچاق کالا اعم از : مناطق آزاد، گمرکات کشور ، ملوان وته لنجی و کوله بری به تفکیک مورد بررسی قرار گرفت.

هم چنین در این جلسه پیشنهاداتی برای اصلاح وضع موجود در هر کدام از مبادی واردات به کشور توسط معاونت بازرگانی و امور اقتصادی مطرح شد./میزان    / /ال کا ایران/

کلیه حقوق این وب سایت نزد شرکت کارخانجات لوازم خانگی پارس محفوظ می باشد © 1394

طراحی سایت