حمایت از کالای ایرانی وظیفه مشترک دولت و ملت است

  

بنرهاو پوسترهایی که تاکید می کند مصرف کالای داخلی چقدرمی تواند اشتغالزایی به همراه داشته باشد و چه کمک بزرگی به تولید خواهد کرد.این اقدام نهادهای مختلف کشور برای ترغیب مردم به مصرف کالاهای داخلی موضوع جدیدی نیست و از همان سالهای جنگ تحمیلی بسیاری به یاد دارند که مردم چگونه به توجه به تولیدات ملی تشویق می شدند.

این مهم که یکی از اصلی ترین بخش های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود را شاید بتوان گام مهمی برای رونق مصرف در کنار رونق تولید دانست.توجه به فروش و بازار یکی از برنامه هایی است که مدیران صنعت و معدن و تجارت کشور بارها از آن به عنوان یک برنامه ویژه یاد کرده اند.

رهبر انقلاب هم در سال های متمادی بر این مهم تاکید کرده اند که مصرف کالای ایرانی یکی از مهمترین اصول برای پیشرفت اقتصادی کشور است.

با ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ریزی‌ برای اصلاح الگوی مصرف این موضوع اهمیت زیادی پیدا کرده و یکی از ابعاد مشارکت عموم مردم در پیشرفت اقتصادی «مصرف کالای داخلی» در نظر گرفته شده است.

بررسی بیانات آیت ا... خامنه ای در 5 سال گذشته نشان می دهد که از نگاه رهبر معظم انقلاب ایجاد استقلال اقتصادی و سیاسی، ایجاد کار و اشتغال،افزایش ابتکارات تولیدکنندگان،افزایش ثروت ملی، کاهش تورم و کنترل نقدینگی 6 دلیلی است که ضرورت خرید کالای ایرانی را تبیین می کند.

طی سال های اخیر اقتصاد کشور به واسطه اعمال تحریم های اقتصادی غرب با مشکلاتی مواجه شده بود. اما اصلی ترین مشکلی که پس از بروز تحریم ها رخ داد تامین کالاهایی بود که مردم به آنها نیاز داشتند. کالاهایی که عمده آنها به واسطه عدم توجه به تولید داخل و حمایت های لازم از صنعت با خروج گسترده ارز وارد کشور می شد.

این موضوع علاوه بر بی نیازی به کشورهای غربی مزایای فراوانی را نیز برای اقتصاد کشور به همراه دارد. بیکاری یکی از دغدغه های اصلی اقتصاد ایران در سال های اخیر بوده و این در حالی است که صنایع کشور پتانسیل ایجاد اشتغال پایدار به صورت گسترده دارند. در صورت حمایت از تولید داخل می توان امیدوار بود که با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نرخ بیکاری کاهش یابد و مشکل بیکاری در اقتصاد ایران برطرف شود.

مزیت دیگری که می توان در راستای حمایت از تولید داخل به آن اشاره کرد جلوگیری از خروج ارز به منظور واردات کالاهای غیر ضروری است. اتفاقی که خوشبختانه با مدیریت مسئولان وزارت صنعت،معدن و تجارت روند بهبود خود را به دست آورد و این روزها شاخص های وارداتی کشور رتبه پایین تری نسبت به شاخص های صادرات دارد.

با رفع مشکلات صنایع کوچک در زمینه تامین نقدینگی خوشبختانه رونق در حال بازگشت به صنایع است و حال نوبت فروش و عرضه این کالاها در بازار است.این برنامه با برنامه هایی چون کنسرسیوم های صادراتی،عرضه کارت های اعتباری،تشکیل کمپین های حمایت از تولید ملی و برنامه هایی از این دست در حال انجام است و هرچند موفق بودن این برنامه ها نیز باید توسط کارشناسان و رسانه ها بررسی شود اما به نظر می رسد گام های خوبی برای رونق مصرف در بازار در حال برداشته شدن است.

سومین مزیت حمایت از تولید داخل توسعه اقتصاد کشور است. بر اساس برنامه قانون پنجم توسعه اقتصاد ایران باید دارای رشد 8 درصدی باشد . در صورتی که صنایع کشور با تمام توان خود فعالیت کنند تولید کشور افزایش خواهد یافت که این موضوع می تواند در نهایت به رشد اقتصادی و رسیدن به اهداف مورد نظر در برنامه های کلان اقتصادی کشور منجر شود.

کارشناسان اقتصادی همواره بر ضرورت حمایت از تولید داخل تاکید کرده اند.

فرشاد مومنی اقتصاد دان برجسته کشور بارها تاکید کرده است که برای نجات اقتصاد ایران دولت باید سیاست های حمایت از تولید را تقویت کند. به باور او در دوره ای که رکود تورمی براقتصاد ایران حاکم شده، یکی از اصلی ترین راه های نجات توجه ویژه به تولید است

وی تاکید کرده است باید ساختار نهادی گردش 180 درجه ای کند و به جای اینکه منافع غیرمولدها را اولویت قرار دهد، منافع بخش های مولد تولیدی را مورد توجه قرار دهد که این حرف درستی است.

علاوه بر این جمشید پژویان رئیس سابق شورای رقابت چندی پیش در گفتگو با سایت اقتصاد نیوز با بیان اینکه بخش تولید داخلی در شرایط فعلی از نظر کارایی، کیفیت و انرژی در شرایط مناسبی قرار ندارد، تصریح کرد: تا حد قابل توجهی این شرایط متوجه تولیدکنندگان نیست بلکه شرایط بازار چنین مشکلاتی را برای آنها بوجود آورده است و آنان باید الزاماً خود را با این شرایط هماهنگ کنند.

وی با اشاره به اینکه باید امکان صادرات محصولات برای واحدهای تولیدی بوجود آمده و حداقل در بخش داخل دیگر فرصت حضور تولیدکنندگان خارجی را در بازار کشور نداد، اظهار داشت: در حال حاضر حضور تولیدکنندگان چینی در کشور باعث شده تا مشکلاتی برای بخش‌های مختلف تولیدی بوجود آید.

قدم های اولیه برای بهبود وضعیت صنایع کشور با طرح رونق تولید آغاز شده و طرح های ویژه دولت برای رونق مصرف هم کلید خورده است اما به نظر می رسد هنوز تا آرمانشهری که در آن کالای داخلی در صدر مصرف مردم قرار داشته باشد و تولیدکنندگان داخلی توان رقابت با رقبای خارجی خود را داشته باشند راه زیادی مانده باشد.

مدیرعامل شرکت لوازم خانگی پارس که یکی از تولیدکنندگان مطرح داخلی در زمینه لوازم خانگی است در همین زمینه به خبرنگار عصر اقتصاد گفت: خوشبختانه اکثریت مردم از تولید داخلی حمایت می کنند به شرطی که تولید داخلی کیفیت لازم را داشته باشد.

اسماعیل علی پور خاطرنشان کرد:تولیدات داخلی باید علاوه بر کیفیت مناسب از خدمات پس از فروش مطلوب و برنامه ریزی شده ای نیز برخوردار باشند تا بتوانند رضایت مردم را تامین کنند.

وی با اشاره به اینکه اکثریت مردم توان خرید محصولات خارجی را در بسیاری از صنوف ندارند تصریح کرد:مردم توقع دارند که کالای ایرانی با کیفیت بالا و خدمات مناسب به آنها عرضه شود و این مساله می تواند برنامه های دولت را در حمایت از تولید ملی محقق کند.

علی پور با انتقاد از اجرای طرح کارت های اعتباری تاکید کرد: متاسفانه طرح کارت های اعتباری آن طور که قرار بود اجرا نشد و در این راستا همکاری های مناسبی بین ارگان ها و سازمان هایی که قرار بود این طرح را اجرا کنند، صورت نگرفت.

به گفته وی اگر حمایتی که مورد توجه دولت است از تولید داخلی آنطور که باید و شاید انجام شود مصرف کالاهای ایرانی رونق می گیرد.

این مدیر بخش خصوصی و تولیدکننده داخلی ادامه داد: تولیدکنندگان داخلی توان رقابت با خارجی ها را دارند به شرط آنکه حمایت واقعی از آنان توسط مسئولان صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مردم کالاهای خوب ایرانی را می خرند و مسئولان هم باید طرح های مختلف حمایتی خود را از تولید داخلی تداوم بخشند.

علی پور اذعان داشت: اگر دولت وام های خوبی برای برنامه های تحقیق و توسعه در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهد تولیدکندگان داخلی می توانند با ارتقا دانش تولید و نیز ارتقا ماشین آلات خود نسبت به افزایش کیفیت تولید اقدام کنند.

وی درباره خط تولید لوازم خانگی پارس نیز گفت: خوشبختانه این شرکت خط اعتباری برای سرمایه در گردش در اختیار دارد اما هنوز هیچ تسهیلاتی برای طرح های تحقیق و توسعه خود دریافت نکرده است.

آنچه از حرفهای این تولید کننده بخش خصوصی و نظر کارشناسان اقتصادی بر می آید این است که حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی تنها به مردم و عزمشان برای خرید اجناس ایرانی بستگی ندارد ؛ بلکه این مهم نیازمند یک عزم واقعی و همه جانبه دولتی و مردمی است که باید فارغ از هرگونه شعار با حمایت عملی و منطقی از تولید ملی در جهت توسعه اقتصادی کشور و ارتقا شاخص های اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی گام های کاربردی برداشته شود.

 

منتشرشده در روزنامه عصر اقتصاد   تاريخ  95/08/15

کلیه حقوق این وب سایت نزد شرکت کارخانجات لوازم خانگی پارس محفوظ می باشد © 1394

طراحی سایت