شریعتمداری: کوچک ترین گذشتی در مقابل دست درازی به حق الناس پذیرفته نیست

مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا)

مهندس شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در مراسم معارفه تصریح کرد:
کوچک ترین گذشتی در مقابل دست درازی به حق الناس پذیرفته نیست.

مهندس شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شستا گفت: ما در سازمان تامین اجتماعی با حق‌الناس سروکار داریم و در مورد حق‌الناس کوچک‌ترین مصالحه‌ای جایز نیست.
مهندس محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) با بیان اینکه در راستای شفافیت قدم برداشته شده اما قدم اولیه بوده است، گفت: اسامی افراد چندشغله و بازنشسته و امثالهم اعلام شده است. باید توجه کرد که با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده‌ایم و به دنبال کاهش هزینه‌های غیرضروری و صیانت از امانتی هستیم که به ما سپرده شده است.
مهندس شریعتمداری در خصوص اینکه این وزارتخانه ساختاری دارد که بخش عمده‌ای از مردم شریف کشور از پیش از تولد تا پس از وفات با آن در ارتباط گسترده و نزدیک قرار دارند، گفت: افراد تحت پوشش نیازمند مهربانی، شفقت و دستگیری هستند و این مسئولیت ما را سنگین می‌کند.
مهندس شریعتمداری افزود: قبلاً در مجموعه‌هایی کار می‌کردم که صحبت از بیت‌المال بود، اما در این دستگاه صحبت از حق‌الناس است و کارمان در مجموعه دولت سنگین‌تر است. ثمره عرق جبین عده‌ای به ما به امانت سپرده شده تا آن را حفظ کرده و ارتقا دهیم تا در ایام بازنشستگی از آن استفاده کنند. قدم برداشتن در هرگوشه‌ای از این وزارتخانه با مسئولیت سنگین‌تری همراه است.
مهندس شریعتمداری بر ضرورت استفاده از افراد توانمند جامعه در جهت رسیدن به اهداف و ماموریت‌های تعریف شده تأکید کرد و گفت: جرم خوردن حق الناس از بیت‌المال سنگین تر است و حتما باید برخورد قاطع و جدی کرد، اما کوچکترین مسامحه و گذشتی در این بخش در مقابل حق خوری و دست درازی به حق‌الناس که به امانت دستمان است پذیرفته نیست. در راستای شفافیت قدم برداشته شده اما قدم اولیه بوده است. اسامی افراد چندشغله و بازنشسته و امثالهم اعلام شده است.

شریعتمداری
مهندس شریعتمداری با تاکید بر اینکه باید بازده سرمایه‌گذاری‌ها مطلوب شود و ارتقاء یابد، اظهار کرد: 622 نفر در هیئت مدیره‌های شرکت‌های تحت پوشش داریم که 611 نفر از مردان و 11 نفر از بانوان هستند. 43 درصد کمتر از 50 سال سن دارند و 107 نفر بالای 60 سال سن دارند و برخی مشمول بازنشستگی‌اند.
وی ادامه داد: از 203 شرکت، 153 شرکت را مدیریتی اداره می‌کنیم و 50 مورد غیرمدیریتی و غیربنگاه‌داری است. در مدتی که آمدیم 45 نفر استعفایشان را تقدیم کردند که یا دو شغله بودند یا بازنشسته.
مهندس شریعتمداری با بیان اینکه بنگاه‌داری بدون شفافیت یعنی قدم گذاشتن در یک وادی تاریک اظهار کرد: باید امور را با کفایت پیش ببریم. صورت ظاهری از هرچیزی داریم اما باید عمل حاصل از آن به درد مردم بخورد.
مهندس شریعتمداری ادامه داد: چند هفته گذشته در برنامه‌ای ویژه روز معلول حضور داشتم و دیدم که در این برنامه، بخشی برای سخنرانی و صحبت معلولان درنظر گرفته نشده که خواستم معلولان بیایند و به نمایندگی صحبت کنند و انتظاراتشان را بازگو کنند. این اتفاق واقعی است و برای حل آن باید اقدام کنیم. مدیری که اینگونه نباشد به درد جمهوری اسلامی نمی‌خورد.
این مقام مسئول افزود: کسی که دغدغه مردم را ندارد باید کنار برود و اجازه بدهد کسانی بیایند که بخواهند کار کنند. ما هم برای کار سخت آمده‌ایم نه برای کار راحت. آقای رضوانی فر هم از مجموعه خود شستا انتخاب شده، جوان و صاحب اندیشه است و مهارت دارد. به افرادی این چنینی باید میدان بدهیم تا بیایند و مدیریت جهادی کنند.
وی افزود: برای انتخاب آقای رضوانی فر از آقای ترکان و افراد دیگر مشورت گرفتم. آقای مهندس لطفی هم در کنار ماست و از تجربیاتش استفاده می‌کنیم.
مهندس شریعتمداری با بیان اینکه بالغ بر 60 میلیون نفر به مجموعه وزارت رفاه اعم از تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، بهزیستی و… متصل و با ما در ارتباط اند، اظهار کرد: آقای لطفی اعلام کرد که آقای زنگنه، وزیر نفت با ادغام هولدینگ پتروشیمی و خلیج فارس هنوز موافقت نهایی نکرده اند ، حق هم دارد باید همه هولدینگ‌های صندوق بازنشستگی و شستا با یکدیگر هماهنگ باشند. چرا باید پراکنده کار کنیم؟ اگر یک مجموعه پتروشیمی بزرگ داشته باشیم با ظرفیت و قدرت چانه زنی که ایجاد می شود تحریم‌ها هم نمی‌توانند تاثیر کنند.

وزیر کار افزود: فولاد هم در این حجم تولید در دنیا دیگر متداول نیست. باید حتما مدیریت واحد بر مجموعه‌های فولاد ایجاد کنیم. رئیس‌جمهور بدرستی بر خروج از بنگاه‌داری تاکید کرده است. برخلاف برخی اظهارات یک ریال از اموال بیمه‌شدگان نمی‌تواند به جای دیگری برود، مگر می‌شود حق‌الناس را با بیت‌المال ترکیب و ادغام کنیم؟
وی افزود: بنگاه‌داری در این مجموعه بدین سبک تا امروز زیان ده بوده است. رئیس‌جمهور تاکید کرده که این کار ادامه پیدا نکند. شما می‌خواهید به نقطه‌ای برسیم که دفترچه‌های تامین اجتماعی در وزارت بهداشت پذیرفته نشود؟ این چه دعوای حیدری – نعمتی است که راه افتاده؟ ما دعوایی با وزارت بهداشت نداریم. از وزارت بهداشت خدمت می‌گیریم و باید پولش را بدهیم که روشن است.
مهندس شریعتمداری افزود: 6-7 هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکاریم، جنگ و دعوایی نداریم، خدمات گرفته‌ایم باید پولش را بدهیم. بله ما مایلیم به عنوان کارفرما خدماتی که می‌خواهیم دریافت کنیم، آنها ارائه دهنده‌اند. تیپیکو از وزارت بهداشت هزار میلیارد طلبکار است و آنها شش هفت هزار میلیارد از ما طلب دارند و همین را هم تهاتر و تسویه نکرده‌ایم و باید اینها حل شود.
وی با بیان اینکه آمده‌ایم جلوی تاراج دارایی‌ها را به طرق طبیعی و با شفافیت بگیریم، عنوان کرد: باید روند بنگاه‌های زیان‌ده اصلاح شود. ما مس و فولاد داریم و وزارت صنعت هم دارد. باید مشکلات این حوزه‌های مشترک را با یکدیگر حل و فصل کنیم. ورود و خروج به موقع از بنگاه‌ها با رعایت قواعد را باید انجام دهیم.
دستور رئیس‌جمهور برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از دستور رئیس جمهور برای شروع نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی میان مددجویان بهزیستی و کمیته امداد خبر داد.
مهندس محمد شریعتمداری در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شستا با اشاره به اینکه اصل اول در اداره امور در دولت تدبیر و امور در شرایطی که بنده مسئولیت گرفتم شفافیت است گفت:در همین راستا سهام شرکت‌ها باید در بورس عرضه شود باید برود و اقدامات به مردم اعلام و قدم خوبی برداشته شده است.
وی با اشاره به اینکه ۶۲۲ هیات مدیره شستا داشتیم که ۱۰۷ نفر بالای۶۰ سال سن داشتند افزود: ممکن است خیلی‌ها افراد فعال و خوبی باشند اما برخی به سن بازنشستگی رسیده بودند و قرار شده به عنوان مشاور فعالیت کنند و مسئولیت ها را به جوانتر ها بدهند.
مهندس شریعتمداری در مورد مدیران دوشغله تاکید کرد: با توجه به اینکه شستا شامل قانون نمی شود اما روح قانون حاکم است که افراد در دو سه شغل ننشینند که این موضوع عقلی و منطقی هم هست و برهمین اساس تعدادی خودشان آمدند استعفا را تقدیم کردند .
وی با اشاره به اینکه کمبود مدیر نداریم استعفای مدیران چندشغله یا بازنشسته پذیرفته می شود ؛ گفت: چرا که مدیر مستعفی تلقی میشود و امکان حضور در هیئت مدیره را ندارد این در حالی است که کشور پر از نیروی انسانی فرهیخته است.
مهندس شریعتمداری گفت: افزایش ۲۰ درصدی حقوق برای کارمندان دولت است و با سیاست های جبرانی تلاش داریم تا آخر سال مشکلات همه اقشار را حل کنیم و تصمیم عمومی دولت همین سبدهای حمایتی است.
وزیر رفاه به توزیع سبد حمایتی دولت نیز اشاره کرد و افزود: مددجویان و کارمندان دولت که زیر ۳ میلیون تومان دریافت می کنند سبد را گرفتند و گروه سوم نیز که رانندگان و کارگران ساختمانی هستند به تدریج در گروه های مختلف ساماندهی شدند.
وی با اشاره به دستور رئیس جمهور برای شروع نوبت دوم سازمان های حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد، گفت: این دستور ابلاغ شده است.
مهندس شریعتمداری افزود: آنهایی که بیمه نیستند و در گروه های مشمول قرار ندارندو سبد دریافت نکرده اند می توانند به تمام مراکز کمیته امداد و بهزیستی بعد از اتمام این مرحله مراجعه و با ثبت نام تقاضایشان را اعلام کنند.
وی با تاکید بر اینکه در شورای عالی کار کمیته دستمزد به صورت سه جانبه گرایانه در حال بررسی است، اظهار داشت: یک طرف کارفرمایان و یک طرف دولت است و هرساله مکلف به اعلام تغییرات حقوق و دستمزد ایم. فاصله معیشت را با حقوق و دستمزد می سنجد و تعیین می‌کند مسیر چگونه طی شود تا این فاصله به حداقل برسد.
رئیس هیئت مدیره شستا؛
بیش از دو دهک جامعه در معرض آسیب قرار دارند
رئیس هیأت مدیره شستا گفت: بیش از نیمی از جمعیت ایران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و این سازمان در بیمه‌گری نقش اصلی را برعهده دارد.
دکتر اکبر ترکان در نشست معارفه مدیرعامل جدید شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی ( دکتر رضوانی فر ) گفت: اگر در گذشته 2 دهک جامعه جزو گروه‌های آسیب‌پذیر بودند پس از نوسانات اقتصادی بیش از دو دهک در معرض این آسیب‌ها هستند. از این رو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید آسیب‌های اجتماعی را جبران کند.
وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی با پوشش 42 میلیون نفر از جمعیت کشور بیشترین نقش را در بیمه‌گری برعهده دارد، گفت: وزارت بهداشت در حوزه درمانگری ورود کرده است اما رسالت بیمه‌گری برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. وزارت کار نقش حساسی را به دوش می‌کشد و باید با بیمه‌گری زمینه درمانگری را که موجب آرامش می‌شود، ایجاد کنیم.
رئیس هیأت مدیره شستا افزود: هم اکنون یک‌سوم از خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متوجه خدمات درمانی و دو سوم آن شامل بیمه‌گری است. البته من شاهدم که وزارت رفاه در ارائه خدمات کوچک‌ترین کوتاهی نداشته است.
دکتر ترکان با بیان اینکه مرحوم دکتر نوربخش مشقت‌های فراوانی را برای تامین مالی، تعهدات سازمان تامین اجتماعی متحمل شد، گفت: ایشان تمام تلاش‌شان را کردند تا در پرداخت مستمری‌ها تردیدی پیش نیاید. برای آقای دکتر نوربخش و آقای تاج الدین آرزوی مغفرت و غفران الهی دارم.
رئیس هیأت مدیره شستا با اشاره به اقدامات انجام شده در دوره مرتضی لطفی در سمت مدیرعامل شستا گفت: از آقای لطفی می‌خواهم که هرچه سریعتر گزارشی از اقدامات خود ارائه بدهند همچنین آقای رضوانی‌ فر به عنوان مدیرعامل شستا گزارشی ارائه بدهند که چه چیزی را تحویل گرفته‌اند.
رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مدیران شستا و اعضای هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه آن باید برنامه‌های وزیر کار را عملیاتی کنند، گفت: پس از انجام این اقدامات این مدیران باید برنامه‌های وزیر کار را مترگذاری کنند تا ما متوجه شویم که عملکرد و دست آورد هر برنامه و مدیر چه بوده است؟

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی؛
توجه به سلامت اداری و مبارزه با فساد در اولویت قرار دارد
مدیرعامل جدید دکتر رضوانی فر، با اشاره به اینکه باید نگاه به شستا تغییر کند ، گفت: توجه به سلامت اداری و مبارزه با فساد در اولویت قرار دارد.

رضوانی فردکتر رضوانی فر بر توجه به سلامت اداری و مبارزه با فساد تاکید کرد و گفت: بخشی از اظهارات درباره شستا نابحق و به نوعی کم لطفی است. احیای برند شستا را نیز مدنظر داریم. متاسفانه در فضای رسانه‌ای هر فساد و ناکارآمدی با اسم شستا همراه شده که درست نیست و باید این نگاه را اصلاح کنیم.
دکتر محمد رضوانی فر در مراسم معارفه‌اش به عنوان مدیرعامل شستا با بیان اینکه معتقدم شستا را از گذشتگان به ارث نبرده ایم بلکه از آیندگان به عاریه گرفته‌ایم، گفت: باید طوری رفتار کنیم که شرمنده آینده نشویم.
مدیریت بهینه دارایی ها و بورسی کردن شستا
دکتر رضوانی فر افزود: مدیریت بهینه دارایی‌ها را دنبال می‌کنیم و بورسی کردن شستا را حتما مدنظر قرار می‌دهیم که امکان کنترل نظام مند را فراهم و به عمق بازار سرمایه کشور کمک می‌کند.
دکتر رضوانی فر با بیان اینکه متناسب با سیاست های وزارتخانه بازنگری و تدوین راهبردها را به فوریت انجام و برای وزیر محترم رفاه ارسال خواهیم کرد، گفت: اگرچه به نظر می‌رسد در شرایط اقتصادی فرصت برای سرمایه گذاری خارجی اندک باشد اما با توجه به گستردگی فعالیت شستا می‌توانیم بخشی از تلاش خود را به این امر معطوف کنیم.
دکتر رضوانی فر ادامه داد: توسعه هم افزایی ها در مجموعه های تحت وزارت رفاه امری ضروری است. همچنین افزود ارتقای شفافیت افزایش بازده اقتصادی را به دنبال دارد چرا که ایجاد شفافیت در خرید ها بمعنی کاهش بهای تمام شده و شفافیت در فروش بمعنی کاهش ریسک و مخاطرات مربوطه است که نتیجه هر دو افزایش سود آوری و بازده اقتصادی است.
دکتر رضوانی فر ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های آتی پیگیری پرونده‌های حقوقی است و قسم میخورم از همه ابزارهای حقوقی و عرفی برای پیگیری پرونده‌های حقوقی استفاده کنیم و ثابت کنیم که متاسفانه ارقام بزرگی را از بیت المال پایمال کرده اند حتما مورد تعقیب مناسب قضایی قرار خواهند گرفت.
وی با بیان اینکه روند فعالیت کمیته انتصابات در شستا با قوت بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد، وی همچنین اظهار کرد: اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها و افزایش سرمایه به طور ویژه در دستورکار است.
دکتر رضوانی فر یکی از گرفتاری های شستا را عدم انجام مطالعات امکان سنجی دقیق برای پروژه ها دانست و گفت: هرچقدر در این حوزه سرمایه گذاری کنیم جای دوری نمی رود. هنوز پروژه های نیمه تمامی داریم که سرمایه آنها به شستا بازنگشته و به سوددهی نرسیده است بنابراین ضروری است در تهیه FS پروژه ها هوشمندانه و واقع بینانه تر عمل کنیم.
دکتر رضوانی فر افزود: حتما مدل های ارزیابی را به‌روز رسانی کرده و مجموع سیاست ها را به گونه ای تدوین می‌کنیم که در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد. وی در پایان از زحمات دکتر لطفی که صادقانه، سخت کوشانه و در نهایت پاکدستی کار کردند قدردانی نمود.

مدیرعامل سابق شستا:
ذخایر کارگران را در شرکت‌های سودده حفظ کردیم
مدیرعامل سابق شستا گفت: عده‌ای بحث مفسده را در شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی مطرح می‌کنند که من می‌گویم اینها آگاهی لازم را ندارند یا دنبال موارد دیگری هستند.
مهندس مرتضی لطفی در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا)، با بیان اینکه شستا یک خانواده 60 هزار نفری است، گفت: مجموعه مدیران شستا و پرسنل خلاق هستند و با تلاش‌های شبانه‌روزی تلاش می‌کنند که ارزش دارایی‌های بیمه‌شدگان را حفظ کنند.
وی از وزیر کار خواست که با مدیرعامل جدید شستا همراهی کند تا تحت فشارهایی که برای انتصاب افراد در زیرمجموعه‌های وزارت کار وارد می‌شود، قرار نگیرد.
مهندس لطفی تصریح کرد: قطع به یقین در مجموعه بزرگی مانند شستا نقاط خاکستری هم وجود دارد اما ما برای پاک کردن آنها به سراغ اصلاح ساختار بنگاهداری رفتیم و 9 بنگاه را به 5 بنگاه تبدیل کردیم. ما در شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی برنامه راهبردی 5 ساله را تهیه کردیم. هم اکنون مجموعه شمس، رایتل و عمران را به سیمان منتقل کرده‌ایم. در ضمن موازی‌کاری‌ها را در هیات مدیره‌ها اصلاح کردیم.
وی با بیان اینکه از نظرات سه هزار فعال اقتصادی در شش استان استفاده کرده است تا واگذاری‌های شرکت‌های خارج از استراتژی سازمان تامین اجتماعی تسهیل شود، گفت: تلاش ما این است که با بخش خصوصی رقابت نکنیم و البته ذخایر کارگران را در شرکت‌هایی که سودده هستند حفظ کنیم. تاکنون 5 عرضه عمومی از طریق آگهی در مطبوعات کثیرالانتشار منتشر کرده‌ایم و سایتی مستقل را هم به منظور واگذاری شرکت‌های شستا ایجاد کرده‌ایم.
مهندس لطفی افزود: ما مرتب پیگیر بودیم که بحث ادغام پتروشیمی در هولدینگ خلیج فارس اتفاق بیفتد که آقای زنگنه آن را هنوز امضا نکرده اند. ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد که در صورت ادغام پتروشیمی در هولدینگ خلیج فارس سود ما 15 درصد بیشتر می‌شود و در حوزه صادرات کمک فراوانی به سازمان تامین اجتماعی می‌شود.
مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با بیان اینکه 5 یا 6 خانم را در هیات مدیره‌ها استخدام کردیم، گفت: ما میانگین سن مدیران مجموعه را 10 سال کاهش دادیم. همچنین 120 نفر از مدیران‌مان را تحت آموزش‌های کاربردی در حوزه مدیریت بردیم تا کانون‌های ارزیابی عملکرد آنها را پس از این دوره برای سپردن امور به آنها تایید کند. مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن یکی از همین افراد است. کانون ارزیابی وی را برای این سمت تایید کرده است.
وی با بیان اینکه شرکت صدر تامین و شرکت صنایع عمومی به ترتیب 18 درصد و 103 درصد رشد سود خود را داشتند، گفت: 26 هزار میلیارد تومان از محل فروش تجمیعی منابع به دست آوردیم که سود خالص آن 6 هزار میلیارد تومان بود.
مهندس لطفی تصریح کرد: 85 درصد از دارایی‌های خود را در بورس عرضه کرده‌ایم.
وی افزود: در شش ماهه ابتدای امسال به سازمان تامین اجتماعی سود هزار میلیارد تومانی پرداخت کردیم و 1100 میلیارد تومان از فروش سهام را هم در اختیار سازمان تامین اجتماعی گذاشتیم.

رضوانی فر
مدیرعامل سابق شستا در مورد سایر اقداماتی که برای شفاف‌سازی انجام شده است، گفت: در شستا کمیته حسابرسی و کمیته صیانت را تشکیل دادیم تا پرونده‌های تخلفات رسیدگی و حسب ضرورت به دادگاه‌ها ارجاع داده شود.
وی در مورد آرامش در فضای کارگری در زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی گفت: در گذشته کارگران چوکا اعتراض داشتند و جاده را می‌بستند یا کارگران کرمانیت هم مشکلات اینچنینی داشتند اما ما این شرکت‌ها را به سوددهی رساندیم و دیگر کارگران آنها به موارد گذشته اعتراضی ندارند. در ضمن شرکت کارخانجات لوازم خانگی پارس هم به سوددهی رسید.
مهندس لطفی در پایان گفت: در راستای ارتقای تعامل با مجلس بیش از 100 نوبت برای پاسخ‌دهی به سوالات نمایندگان در کمیسیون های مجلس حضور یافتم.
درپایان این مراسم دکتر محمد رضوانی فر به عنوان مدیرعامل جدید شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی حکم انتصاب خود را از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی دریافت کرد و از خدمات مهندس مرتضی لطفی مدیرعامل سابق این شرکت تقدیر به عمل آمد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.